
Inte helt kosher

Petra
"Stor igenkänning om hur det är att försöka hitta nån sorts kompass i livet. Schreiber skriver tonsäkert om komplicerad vänskap, pirrig kärlek, stora svek, relationer och sex."
Relationsroman om kärlek, sex och svek!
Sommaren 1997 möts tre flickor på ett sommarkollo utanför Stockholm. Det är Hanna, med dyra märkeskläder, nedbitna naglar och bat mitzvahn alla fortfarande pratar om. Det är den vackra, otämjbara Josefin, som nyss har börjat utforska familjens judiska arv. Och så är det Dahlia, hon som alltid hamnar i kläm mellan såväl sina vänner som sina svensk-israeliska föräldrar. När deras liv och familjer flera år senare flätas samman verkar allt som det ska, men under ytan pågår något helt annat.
En mörk relationsroman om att bli uppraggad på ett förintelsemuseum, svika en vän och om att bryta fastan på Riche. Om att föda ett barn, två barn, tre barn, som om viljan att ge dem det man själv aldrig fick är det främsta. Och om hur rotlöshet kan trasa sönder livslång vänskap, slita isär familjer och släcka människoliv.
Bokinformation
Aprils böcker
Johanna Schreiber
Född 1986 och uppvuxen i Göteborg. Hon är utbildad journalist från journalisthögskolan i Göteborg och har bland annat jobbat på Expressen och Dagens industri. Debuterade 2013 med Carlstensveckan för unga vuxna. Schreiber har beskrivit sitt författarskap som att "hon brinner för att i lättsam ton ta sig an allvarliga ämnen".
