
"Älskar när man får vara flugan på väggen hemma hos nån, det är ju ofta där det intressanta händer. Här är fasaden fin, men innehållet riktigt oskönt. Tankeväckande om klassklyftor, familjeliv, makt och vad vi väljer att dölja."
ALLT förändras när deras au pair flyttar in...
I Djursholm utanför Stockholm, där Sveriges mest förmögna bor, landar den unga au pairen Jody efter en lång flygresa från Filippinerna. Desperationen har drivit henne till Sverige och hon lever på hoppet om att en dag kunna återförenas med sin son.
Mamman i huset, Sophie, blir irriterad på Jody redan när hon kliver in i den vackra villan. Jodys taxiresa från Arlanda blev jättedyr eftersom hon råkade ta "Taxi i Stockholm" och inte "Taxi Stockholm" som Sophie hade sagt åt henne.
Jody känner sig inte särskilt välkommen, men det dröjer inte länge förrän en ny Jody tar plats i huset. Hon som spelar spel och vågar ta risker. Hon ser sprickorna i äktenskapet och ser att barnen tyr sig allt mer till henne.
När Sophies och Kristoffers äktenskap så småningom förvandlas till en iskall mardröm, och föräldraskapet till ett nödvändigt ont, misstänker Sophie att familjens au pair har ett finger med i spelet. Eller är det bara som hon inbillar sig? Vem har de släppt in i sitt hem egentligen?
RECENSIONER:
"Au pair är en välskriven psykologisk spänningsroman, avskalad men ändå med målande miljöbeskrivningar, vilket ger ett filmiskt intryck. Zachrisson bygger upp spänningen med välplacerade ledtrådar ... Helhetsbetyg 4. Mycket bra." BTJ-häftet nr 1 2025, Emma Berglund